najczęściej spotykane choroby ryb akwariowych

SAPROLEGNIOZA(Pleśniawka)


Może atakować wszystkie ryby zwłaszcza osłabione, jednak najczęstsza jest u zimno-wodnych. Bywa, że na podobnych do waty pleśniach rozwijają się glony. Atak pleśni jest zawsze następstwem innych problemów zdrowotnych np. inwazji pasożytów lub nieodpowiednich warunków wodnych: zbyt niska temperatura wody, złe Ph lub twardość.
Objawy: Ryba szybko porusza pokrywami skrzelowymi, Ryby oddychają tuż przy powierzchni wody, Ryby mogą się ocierać o różne przedmioty, Kolory blakną w związku z nadmiarem śluzu, Chudnięcie, Płetwy staja się postrzępione.
Leczenie: Dactylogyrus składa jaja, które opadają na dno zbiornika i są odporne na leki. Zwalczanie jest dwustopniowe: podajemy lek w zbiorniku leczniczym i przenosimy do niego wszystkie ryby. Robimy rybom krótką kąpiel formalinową lub stosujemy specjalne leki np. Capifos. Kąpiele powtarzamy co tydzień, aż wszystkie larwy zginą. Czyścimy akwarium główne i przenosimy ryby z powrotem.
FLEXIBAKTERIOZA (Choroba bawełniana) Choroba posiada podobne objawy jak Pleśniawka.
 Chorobę tę wywołują bakterie oraz działanie toksyn i enzymów rozkładających białko wytwarzanych przez bakterie. Choroba rozwija się wewnątrz ciała, skrzelach i skórze. Chorobę może wywołać również stres wywołany transportem lub drastyczną zmianą środowiska życia ryby.
Objawy: Białe kępki wokół pyska, Białe plamy na skórze, Przekrwione miejsca zapalne, Odpadające łuski.
Leczenie: stosujemy kąpiele krótkotrwałe i długotrwałe dodając odpowiedni środek do wody np. Trypaflavin ( 3 kąpiele po 8 godz.) lub Chloromycetyny (40mg/1l przez 10-20 godz. ) Unikamy stosowania siatki.
ICHTIOFTIRIOZA (Rybia ospa) Jedna z najpopularniejszych chorób pasożytniczych, widać je  gołym okiem na skórze ryb jako białe kropki o średnicy ok. 1 mm.
Cykl rozwojowy kulorzęska (pasożytniczy jednokomórkowiec) przebiega na rybie i w środowisku zewnętrznym (rozmnażanie). Opuszczając rybę pozostawia otwarte ranki na skórze, umożliwiające wtórną infekcję bakterii lub pleśni. Pasożyt opada na dno tworząc cysty wewnątrz której dzieli się on na wiele komórek potomnych. Młode osobniki wydostają się z cysty i szukają nowego żywiciela.
Objawy: Skóra i płetwy ryby pokryte są białymi plamkami, Zaatakowana ryba może szybciej poruszać pokrywami skrzelowymi, Ocieranie się o dno i przedmioty w akwarium, Brak apetytu, Padnięcia młodych ryb i narybku.
Leczenie: znajdująca się w stadium cysty lub pod skórą ryby pasożyta nie można zwalczyć. Aby go wyeliminować, dodajemy do wody specyfik ( np. FMC - 20 ml/200l i po ok. 6-8 dniach druga dawka) przed uformowaniem cyst lub po opuszczeniu cyst przez pływaki pasożyta. W temperaturze 32 st. ginie w ciągu kilku godzin. Po leczeniu należy wszystko dokładnie wyczyścić (szczególnie podłoże - wygotować żwir), często pasożyty znajdują się na roślinach, jednak często leczenie tej choroby powoduje częściowe zniszczenie roślin
MYKOBAKTERIOZA (Gruźlica rybia) Trudna do rozpoznania, ma podobne objawy do wielu innych chorób.
Dopiero wykonanie sekcji wykazuje na narządach wewnętrznych liczne białe guzki. Do całego obrazu zmian chorobowych mogą dołączyć objawy innych schorzeń takich jak np. posocznica czy pleśniawka.
Objawy: Apatia, mała ruchliwość ryb, brak apetytu, Nastroszenie łusek, spuchnięty brzuch, Wytrzeszcz oczu, niewielki owrzodzenia, Wychudzenie, zblednięcie i brak wzrostu ryb.
Leczenie: nieuleczalna, chore ryby uśmiercić aby nie cierpiały a pozostałe obserwować i odizolować jako podejrzane osobniki.

POSOCZNICA
Choroba bakteryjna, rozwija się u ryb osłabionych, przebywających w złych warunkach wodnych.

 Choroba bardzo groźna i zaraźliwa. Ryby chore w zaawansowanym stadium nie da się uratować i należy uśmiercić. Chore osobniki należy odizolować a pozostałe ryby obserwować. W skrajnych przypadkach ginie cała obsada akwarium - akwarium, dekoracje i pozostały osprzęt należy odkazić a roślinność zniszczyć. W takich przypadkach należy dostarczyć chorą rybę do weterynarza w celu potwierdzenia choroby.
Objawy: Apatia, mała ruchliwość ryb, Brak apetytu, Otwarte pokrywy skrzeli, Nastroszenie łusek, Wytrzeszcz oczu, Również mogą występować podskórne guzki.
Leczenie: przy słabo zaznaczonych objawach można próbować leczyć kąpiąc ryby przez dwa dni w roztworze: 0,25 g Syntarpenu + 0,5 g Ampicyliny na 50 l wody. Kąpiele powtarzać co 2 dni w nowym roztworze. Pozostałym zdrowym rybom podać zieleni malachitowej (0,005 g na 100 l wody) lub Metronidazolu (0,5 g na 50 l wody).


PUCHLINA WODNA

Jest to choroba zaraźliwa, czasem trudna do wyleczenia spowodowana przez bakterie.

Objawy: Spuchnięty brzuch, Poszarpane płetwy, Nastroszone łuski w okolicy brzucha.
Leczenie: zastosować gotowe leki na tą chorobę np. Sera Bactopur Direct, Chloromycetyny (40mg/1l przez 10-20 godz.) lub Achromycyna (1g/100l wody przez okres 4 dni)

MIKROSPORIDIOZA  (choroba Neonów)


Jest to wewnętrzna, trudno rozpoznawalna w początkowym stadium, nieuleczalna choroba atakująca szczególnie Neona Innesa, a także inne delikatne gatunki ryb.
Sprawcą choroby jest pierwotniak zarodnikowy Plistophora hyphessobryconensis. Wytwarzający liczne spory pasożyt usadawia się w tkance mięśniowej, podskórnej i w wewnętrznych narządach, które stopniowo są przez niego niszczone. Choroba przynoszona zostaje razem z piaskiem, roślinami oraz chorymi rybami. Szczególnie zaraźliwe są ich odchody. Zarażenie nastąpić może również poprzez ikrę chorych samic Nie dostrzeżone w porę rozprzestrzenianie się choroby doprowadzić może do zarażenia całych linii hodowlanych, które stają się wówczas zupełnie bezwartościowe.
Objawy: Białe odbarwienia na ciele, Chudnięcie, Uszkodzenia płetw, Skrzywienie kręgosłupa, Utrata kolorów (u Neona Innesa lśniącej wstęgi),
Leczenie: Chore ryby natychmiast uśmiercić, ponieważ pozostałe będą się zarażały poprzez ich odchody. Pozostałe zdrowe ryby przenieść do nowego, nie obsadzonego rybami zbiornika. W celach zapobiegawczych piasek wygotować lub wyparzyć, zaś rośliny przed ulokowaniem w akwarium zdezynfekować w lekko czerwonym roztworze nadmanganianu potasu.
       podstawowe przyczyny chorób